NOVINKY

I heard the news today, oh boy

08. 09. 2022

Léto se nachyluje a novinek je přehršel.

Tou první (byť nikoliv today, je to domluvené už od půlky července) je termín konání 22. Dylan Days / Zimmerman Frei 2023 a to v sobotu 20.5.2023 opět v Kaštanu.


Další (také již asi starší, ale objevenou až teď) je, že na stránkách PopMusea je možné si prohlédnout panely z výstavy MNĚ SE LÍBÍ BOB!, které jsou nepřebernou studnicí poznatků o otiscích velikána v české (pop)kultuře (odkaz je až dole) a také pár fotek z programu letošních Dylan Days.


Do třetice k nám dorazila informace o konferenci Přivlastňování si Boba Dylana, která se uskuteční v Českých Budějovicích ve dnech 24. – 25. 11. 2022. Termín přihlášek je 15. 9. 2022, tak neváhejte, máte na to týden. Více zde a na FB.


A aby toho nebylo málo, Legacy Recordings dnes připomněly, že 1. listopadu vyjde po Tarantuli a prvním díle Kronik třetí kniha, jíž je Dylan nikoli námětem, nýbrž autorem. The Philosophy of Modern Song slibuje eseje k 60 písním, které napsal někdo jiný, výběr vypadá vskutku zajímavě.

Daniel Romano

14. 06. 2022

Chtěli bychom vás upozornit na koncert Daniel Romano’s Outfit, který se uskuteční v neděli 26. června od 19:30 v Cross Clubu, Praha-Holešovice. Proč zrovna na něj?

Tahle kapela natočila Dylanovu desku Infidels tak, jak by mohla znít, kdyby ji Bob nahrál s The Plugz. Nevíme sice, jestli z ní něco zahrají v Praze, ale i tak to bude jistě navýsost zajímavé, jak dokládají aktuální nahrávky.

Kdo jste viděli film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey, víte, že Winstona Dylanovi doporučil jako náhradu za sebe Charlie Quintana. Toho si s částí The Plugz vzal Dylan jako doprovodnou kapelu na své účinkování v The Late Show Davida Lettermana v roce 1984. A porovnáte-li tyto verze Licence To Kill a Jokerman s výše uvedenými, není to tak špatné, ne?

I know a place where there’s still somethin’ going on

01. 06. 2022

21. Dylan Days / Zimmerman Frei jsou za námi a jak na FB píše Honza Řepka, „kdo nebyl na místě, malilinko prohloupil“. V době, kdy si pořadatelé kulturních akcí stýskají, že covid odnaučil lidi chodit, bylo příjemné vidět Kaštan plný a to zdaleka ne jen a pouze zasloužilých pamětníků. Počty ale nejsou všechno, hlavně atmosféra dala vzpomenout nejlepších časů Daňkovic, včetně křepčení pod pódiem a hudebních i jiných překvapení – jedno z nich, interview překladatele knihy Dylan & já Ondřeje Sobotky s jejím autorem Louisem Kempem, si můžete připomenout zde. Jenom na to závěrečné jamování kolem stolu i kvůli pokročilé hodině nedošlo.

Našemu dvornímu archiváři Petru Sedláčkovi se zkřížil termín s jinými záležitostmi, ale díky Berenice Haladové se můžete podívat na fotky na webu i na FB a dokonce shlédnout i nějaká videa.

Přejeme pěkné léto a pokud byste věděli o někom lačném těchto našich příležitostných okružních listů, rádi ho přidáme do mailing listu.

Tomorrow Is a Short Time

27. 05. 2022

Čas posledních dnů zrychlil přespříliš, poslední rychlé informace tedy až za pět minut dvanáct (ne-li později).

Zítra začínáme ve dvě v PopMuseu promítáním filmu Dylanova bubeníka Winstona Watsona, navážeme tam křtem překladu knihy Louie Kempa Dylan a já. Ač to bude probíhat v běžné otvírací době PopMusea, jsme domluveni, že tam nebude potřeba platit zvlášť vstupné, to bude dobrovolné do krabice.

Od pěti se bude podle počasí hrát buď venku vzadu za Kaštanem nebo nahoře v sále, to už bude zpoplatněno.

S ještě větším zpožděním si dovolím upozornit na včerejší dylanovský stream Honzy Řepky s hostem Pavlem Keroušem. I když je snad zítra oba uslyšíme, je to příležitost si to zopakovat (ranní ptáčata si to můžou dát jako aperitiv).

Days of 22

11. 05. 2022

Trvalo to a oproti minulému oznámení došlo k nějakým změnám, věříme však že k dobrému.

K 21. Dylan Days / Zimmerman Frei se sejdeme poslední květnovou sobotu 28.5. a to dříve než obvykle. Již o druhé hodině odpolední začne v PopMuseu promítání filmu Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey, v němž svou neuvěřitelnou cestu k Dylanovi, s Dylanem a od Dylana velmi zábavně a zároveň moudře líčí člověk, který mu seděl za zády čtyři roky za bicí soupravou, mj. také na prvních čtyřech pražských koncertech. Nevládnete-li rychlým odposlechem američtiny, nemusíte zoufat, film je vybaven českými titulky.

Na film kolem čtvrté naváže křest českého překladu knihy Dylanova kamaráda z mládí a producenta Rolling Thunder Revue Louie Kempa DYLAN A JÁ. Kmotrem bude pravidelným účastníkům dobře známý Zdenek Pecka, své otázky budete moci položit i překladateli a vydavateli a knihu si bude též možné na místě zakoupit – případně i nechat podepsat 🙂

V pět se přesuneme za Kaštan, kde na venkovním pódiu uctí mistrovy jednaosmdesátiny Circus ponorka, Radosti života & Petr Pelikán, Jan Řepka & His Friends, Petr Bublák & Zdeněk Zdeněk, The Tired Horses a The Group. Pokud by padal nepříjemnej déšť, odehraje se tato kratochvíle jako obvykle na prknech, která znamenají sál Kaštanu.

plakát 21. Dylan Days / Zimmerman Frei

When You Gonna Wake Up

09. 04. 2022

Mohlo by se zdát, jako bychom se pořád ještě neprobrali ze zimního spánku, ale na programu 21. Dylan Days / Zimmerman Frei se usilovně pracuje, jen to kvůli jiným událostem je na delší lokte.
 
Dá-li covid, sejdeme se v sobotu 28. května ve tři odpoledne v Kaštanu.

Pokud jste se nedostali na podzim do Šumperku, budete mít příležitost shlédnout film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey (věříme ale, že i pro ty, co ho viděli, bude opakování přínosné).

Pak se přesuneme o patro níže do PopMusea k mírně opožděnému křtu knihy DYLAN A JÁ za účasti vydavatele a překladatele (překvapení nejsou vyloučena) a k rozpravě o ohlasech Boba Dylana v Zemích Koruny České s autorem výstavy MNĚ SE LÍBÍ BOB! (nebude-li se tou dobou nacházet mimo území hlavního města). 

Mezitím by se nahoře v sále měl nachystat zvuk a kolem šesté se tam navrátíme k obvyklým kratochvílím s interpretací oslavencových písní. Ani zde nejsou překvapení vyloučena.

DYLAN A JÁ

25. 02. 2022

Ne, nemusíte se obávat, nebudu si vylévat nitro. „DYLAN A JÁ“ je název nakladatelstvím Galén právě vydávaného českého překladu knihy „Dylan & Me: 50 Years Of Adventures„. Napsal ji Louie Kemp, který se s Dylanem seznámil v roce 1953 a zůstali blízkými přáteli i v dalších letech. Autora překladu znáte nikoli z televizní reklamy, ale osobně z našich setkání Dylan Days/Zimmerman Frei.

Louie Kemp, Kinky Friedman DYLAN A JÁ

I saw a room full of men

03. 02. 2022

V pořadu ČT 13. komnata Jana Rejžka sice o Dylanovi řeč není, ale právě v třinácté minutě se tam objeví. Náhoda? Nemyslím si … 🙂

13. komnata Jana Rejžka

Ain’t walkin‘, just talkin‘

06. 12. 2021

Pokud jste se do Šumperka nedostali, můžete shlédnou záznam kolokvia a narozeninového koncertu v kostele (komplet, Broken Harp, Jan Řepka, Vladimír Merta, Jarda Svoboda), pořízené péčí Petra Sedláčka. Pokud by někdo toužil po úplném audio záznamu celého koncertu, může si ho k privátním studijním účelům stáhnout zde (cca 300 MB, poděkování Tomášovi Junovi).

21. Dylan Days / Zimmerman Frei se budou konat v sobotu 28. května 2022 v Praze u Kaštanu. Není úplně nereálné, že bychom tam mohli promítnout film „Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey“. Rádi bychom nejprve zjistiti váš ctěný zájem, přece jen zajištění promítnutí spotřebuje jistý čas, energii i náklady a postrádá smysl to podstupovat, pokud by šlo pouze úzký okruh, schopný vměstnat se do jednoho obýváku. Patříte-li mezi vážné zájemce, prosíme o reakci.

Hledat dnes dobrovolníka je asi jako hledat nového Dylana, ale dejme tomu šanci. Jak jste si mohli všimnout, tento web ani FB profil nesrší zrovna nezvladatelnou aktivitou. Zvláště sem by se dalo jako odkaz budoucím generacím naládovat mnoho užitečných informací, které ohledně výstavy (do konce ledna je ještě k vidění v Šumperku, neprováhejte) shromáždil Radek Diestler a jejichž esence sice bude zachována aspoň na textech panelů a uložena pro případné badatele v archivu PopMusea, ale to ostatní odejde cestou všelikých myšlenek. Našel-li by se nějaký masochista, který by byl ochoten přiložit ruku k dílu, obzor budoucnosti české dylanologie by mohl dostat o něco světlejší odstín tmavošedé. Nestálo by to někomu za ten chvilkový pocit nesmrtelných zásluh?

V Šumperku se doprodala jubilejní trika, ale něco málo zájemců ještě přišlo s prosíkem. Nelze nic slibovat, ale našlo-li by se k nim dalších aspoň 10 spravedlivých, není vyloučena šance na dotisk. Máte-li zájem, napište velikost a orientaci (k dispozici je ovšem pouze Man, Woman a Unisex), případně počet, je-li nebinární. Pod stromeček to teď bude těžko, na druhou stranu byste mohli mít vyřešený dárek skoro rok dopředu.

Watching the Dylan Days flow

15. 11. 2021

Kdo jste v Šumperku na Blues Alive teď o víkendu byli, víte. Zkoušet to přiblížit ostatním je pošetilé, ale dokud jsem napěchován dojmy, upustím páru a dám pár doporučení.

Pokud jste nestihli v květnu nebo červnu výstavu Mně se líbí Bob v jejím domácím PopMuseu, neváhejte a udělejte si výlet do Šumperku, bude tam v muzeu až do ledna (co připlatíte za cestu, ušetříte za vstupné, za třicet korun si leckde nedáte ani pivo). Včera jsem si ji napočtvrté konečně v klidu celou prohlédl a přečetl a je to vskutku impozantní počin. Kdybych nosil klobouk, před Radkem Diestlerem smeknu.

Pokoušel-li by se vám někdo tvrdit, že bubeníci jsou vymlácený palice, s úsměvem ho odkažte na film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey. Byl jsem ve skoro plném šumperském kině drobet nervózní, jestli to nebudou jen náhodné obrázky ala rodinná dovolená, ale tak vtipný a moudrý dokument jsem už dávno neviděl. Winston ukázal Dylana, jak jsem si ho (ne vždycky, ale) představoval. A sám je velmi příjemný, skromný a vstřícný člověk, co to má v hlavě srovnaný a nezblbnul, když přišel k Dylanovi jako slepý k houslím (aspoň co jsem ho za tu chvíli mohl poznat). Tady je aspoň ochutnávka.

Pro mě to byl jeden z nejvyšších vrcholů šumperských velehor, po filmu však hned následovala další lahůdka. Vím, je to hnusné, ale vnímal jsem to jako jediný případ, kdy covid něčemu pomohl. Na Druhou trávu s Watsonem jsem se těšil velmi a karanténu jim rozhodně nepřeju, ale Křesťana jsem už mnohokrát slyšel a věřím, že ještě uslyším, a s různými výjimečnými hosty si už také zahráli, zatímco narychlo zaskakující Living Free s ním místo Michala Noska byli neopakovateným zážitkem. Předpoládal jsem, že budou hrát svůj běžný repertoár, stihli však nacvičit (nebo to snad střihli rovnou?) zopár dylanovek doplněných příbuznými CSN&Y a sólo Y. Výborné, všichni do jednoho i jako celek.

U kolokvia jsem měl dvě obavy – že po ránu v jedenáct se nevykope moc lidí a že bude, jak se to u podobných diskuzních panelů někdy stává, pomalý rozjezd. Zbytečně – příjemný sál v příjemné knihovně byl příjemně zaplněn a otázky Ondřeje Konráda ani odpovědi pozůstalých účastníků (Robert Křesťan zůstal bez náhrady, Jakuba Guziura zastoupil jeho kolega z univerzity Matthew Sweney, od devadesátých let u nás žijící Američan) nedaly rozpakům šanci. Nějaké shrnutí by se zde mělo časem objevit. Z následující přednášky Elijaha Walda o Dylanovi před PPM a BITW jsem nerad musel v půlce odběhnout chystat tribute v kostele. Ani tady se nenaplnily obavy, zvuk byl velmi dobrý, loď plná pozorných posluchačů a časově jsme do hlavního programu v KD nepřetáhli tolik, aby lidi začali houfně odcházet. Dalo by se říci, že se to vydařilo. Velký dík Blues Alive, že po koronavirovém zarachu vzaly Dylan Days pod svá křídla.

Péčí Petra Sedláčka by většina podstatných věcí měla být zdokumentována a časem bude zpřístupněna (ale pod stromeček to neslibuje). Čekání si můžete zatím zkrátit záznamem toho, co nám z původního plánu dovolil covid v květnu na zahrádce u Kaštanu – celý záznamRadosti životaBroken HarpJan ŘepkaLent MoyoSlávek Klecandr & Jarda JetenskýVladimír MertaThe Tired HorsesGospel Boogie Band – světelné podmínky už žel nedovolily zachytit The Group, Jana Fice a přání dobré noci od jednotky městské policie.

Blues Alive nabídne největší letošní tuzemskou oslavu osmdesátin Boba Dylana

03. 11. 2021

Souhrnný přehled na sumpersko.net.

Úkryt před bouří – Řepka zpívá Dylana

23. 09. 2021

Pokud byste si chtěli zkrátit čekání na pokračování Dylan Days v Šumperku, Jan Řepka bude 1. října v Praze u Kaštanu zpívat své výborné překlady dylanovek včetně zbrusu nových. Takhle mu to šlo v Telči.

20. Dylan Days na 25. Blues Alive

01. 09. 2021

Podzimní pokračování oslav dylanovského jubilea bude mimořádnou součástí letošního ročníku festivalu Blues Alive v Šumperku ve dnech 11.-13. listopadu.

Vstupenky na konkrétní pořady Dylan Days v rámci Blues Alive jsou v prodeji samostatně od dnešního dne na https://bluesalive.cz/vstupenky/ a budou k mání i bez nutnosti mít permanentku.


Čtvrtek 11.listopadu

16-17 v muzeu vernisáž výstavy MNĚ SE LÍBÍ BOB! (Bob Dylan a jeho stopa v českých zemích a přilehlém okolí), vstup je volný.


Pátek 12.listopadu

11-12:30 v městské knihovně kolokvium věnované Dylanovi a jeho dílu, jejímiž účastníky budou Jakub Guziur, Petr Onufer, Robert Křesťan, Jan Řepka a Jan Sobotka. Vesměs jde tedy o překladatele, interprety, anglisty či hudební publicisty – začasté porůznu kumulující tyto funkce – tak či onak se zabývající životem a dílem jubilujícího velikána.

13-14:30 rovněž v knihovně přednáška Elijaha Walda, autora knihy Dylan se dal na elektriku!. Na tuto přednášku platí stejná vstupenka jako na kolokvium, v předprodeji není uvedena.

16-19 v kostele komorní koncert a tribute Bobu Dylanovi za účasti Broken Harp, Jana Řepky, Jardy Svobody a Vladimíra Merty.


Sobota 13.listopadu

11-13 v kině film Bob Dylan Never Ending Tour Diaries: Drummer Winston Watson’s Incredible Journey (2009), osobně uvede Winston Watson, mimo jiné bubeník prvních čtyř Dylanových pražských koncertů.

13-15 ve velkém sále Domu kultury koncert Roberta Křesťana a Druhé trávy s hostujícím Winstonem Watsonem (je součástí hlavního programu, je třeba mít permanentku).

16-17:30 v knihovně přednáška Elijaha Walda, věnovaná tentokrát nikoliv Dylanovi, ale kořenům blues. Připomínáme, že Elijah W. je též autorem skvělé knihy Co je blues?, proto též velice doporučujeme!

Dylan Days na Blues Alive

01. 07. 2021

Díky vstřícnosti festivalu Blues Alive v Šumperku (držitele ceny Keeping the Blues Alive) budou podzimní oslavy Dylanova jubilea pokračovat v rámci letošního ročníku tohoto festivalu, který se koná 11.-13. listopadu 2021.


Permanentky na festival jsou právě v prodeji zde https://bluesalive.cz/vstupenky/ a mizí velice rychle!!!


Upozorňujeme také na to, že každoročně vyprodaný festival obvykle zcela vyčerpává ubytovací kapacity ve městě a okolí.


Nicméně lístky na konkrétní pořady Dylan Days v rámci Blues Alive budou v prodeji samostatně koncem léta. Vstupenky na tyto akce budou k dispozici i bez nutnosti mít permanentku.


Protože Blues Alive disponuje možnostmi zcela nad rámec dosavadních možností Dylan Days, bude program – jakkoliv vycházející ze zavedené praxe rozpravy plus koncert – obohacen o dylanologické kolokvium a především o významné hosty. Pro další informace sledujte proto bedlivě aktuality zde, případně přímo stránky https://www.bluesalive.cz/.

Dylan aspoň virtuálně

21. 06. 2021

Teskníte-li po koncertním zážitku, osobně se ho zatím nedočkáte, ale právě se začaly prodávat lístky na exkluzivní virtuální seanci. Máte-li volný nedělní večer 18. července a pětadvacet babek, neváhejte.

První reportážní záběry

31. 05. 2021

První reportážní záběry z Dylan 80 Celebration lze nalézti na YouTube.

And the newspapers, they all went along for the ride

26. 05. 2021

Píšou o nás v Deníku N. Pokud nejste předplatitelé, moc si asi nepočtete, tak aspoň inkriminovaný závěr:


Po světě se také koná celá řada každoročních „BobFestů“, malých i větších, termínově rozložených většinou do sobot kolem data písničkářových narozenin, letošní kulatiny pochopitelně nevyjímaje. Pořádají se třeba v Dylanově rodném Duluthu. Dlouhou, téměř čtvrtstoletou tradici má festival v městečku Spring Green ve Wisconsinu. Další organizují v komunitě Micaville v oblasti Blue Ridge Mountains. Atd atd.


Ostatně i u nás, obvykle v pražském klubu Kaštan, každoročně probíhá sympatická akce Mistrových příznivců Dylan Days / Zimmerman Frei, kde si s chutí opakovaně zahrál třeba Vladimír Merta. I letos se na zahrádce příslušného klubu a za „patřičných hygienických opatření“ mini-festiválek uskutečnil.


Právě tento písničkový „život věčný“ (ono v religiózní terminologii běžné pořadí slov je zde jaksi namístě) platí za nejpádnější důkaz nadčasové hodnoty Dylanovy tvorby a jejího významu pro celosvětovou kulturu druhé poloviny 20. století. A jak je vidět i z časů následujících, protože mnohé Dylanovy kusy prostě zlidověly a za své je berou další generace umělců, amatérských nadšenců i publika. K tomu není třeba pořádat vědecká sympozia. Stačí jen použít vlastní uši a uvědomit si, že Dylanovy písně znějí prakticky všude. Jistě, Dylanova muzika a interpretace se nemusí líbit každému, ale na významu jim to neubírá.

Gates of Eden

25. 05. 2021

Titulek je samozřejmě nadsazený, ale nám se to sobotní podujatie po té dlouhé pauze zdálo docela vydařené. Díky všem, kdo se na tom jakkoli podíleli a zvláštní poděkování Dominiku Sauerovi – je hodně dobrých zvukařů, ale nejednomu z nich by v tak improvizovaných podmínkách došla trpělivost.


Jak bylo oznámeno, pokračování by se mělo konat v listopadu v rámci Blues Alive v Šumperku. Až budeme vědět víc, objeví se to zde, na Facebooku a přednostně budou informováni ti, kdo jsou v mailing listu (pokud byste se chtěli přidat, stačí napsat).


Pokud jste nestihli navštívit výstavu v PopMuseu, stojí to opravdu za to. Otevřená bude do 26. června, odložená vernisáž bude zítra od půl sedmé.


V neposlední řadě bychom chtěli připomenout květnové monotématické dylanovské číslo UNI a rozhovor s Vladimírem Mertou v Lidových novinách. Řadu programů věnovala jubileu Boba Dylana také Vltava a další média.


Z limitované edice 80 jubilejních triček už nezbývá téměř nic, ale protože zájem těch, na něž se nedostalo, byl nezanedbatelný, a hlavně protože oslavenci přejeme ještě mnohá další léta, uvažujeme o dotisku. Ten bude zřejmě směrován hlavně k podzimnímu pokračování, ale zájem je možné projevit už teď.


Na stránkách PopMusea je vidět i několik fotek ze soboty a další fotky různých fotografů lze nalézt na Facebooku. Pokud jste fotili a byli byste ochotni svoje díla poskytnout do galerie na náš web (zatím poněkud zanedbané), budeme potěšeni. Stejně tak, našel-li by se někdo ochotný se o tento web tu a tam postarat, jeho potenciál zatím není až tak moc využitý.

one too many mornings

21. 05. 2021

Schází nám jen jediný ráno, jak to překládá Michael Žantovský.

Pokud vás znervóznil dnešní odpolední déšť, máme pro vás dvě dobré zprávy. Jednak Norové i CHMI pro Prahu předpovídají na zítřejší odpoledne sluníčko. A pokud by se to zvrtlo (change in the weather is known to be extreme, znáte to), přece jenom bychom nakonec mohli najít úkryt v sále Kaštanu, byť za poněkud drsnějších podmínek než loni, najednou by tam mohlo být jen 40 osob, ostatní by na střídačku museli popíjet pod slunečníky na zahrádce nebo v malých dávkách navštěvovat výstavu v PopMuseu. Ale what’s the sense of changing horses in midstream? Zítra bude sluníčko.

Osmdesátiny obrazem i zvukem

19. 05. 2021

Kromě našeho sobotního setkání se teď Dylanovu jubileu věnují i mnozí další.


Již zítra večer proběhne video-stream jednoho z nejlepších českých překladatelů a interpretů Dylanových písní Jana Řepky.


Vltava připravila celou řadu pořadů:

– již víc než týden běží čtení z Kronik (v archivu do 7.6.)

– v pondělí začal seriál zamyšlení Bob Dylan jako Shakespeare naší doby

– dnešní Večer na téma od 20:00 povede muzikolog, publicista a kritik Aleš Opekar a nazval jej stejně jako výstavu v PopMuseu Mně se líbí Bob!

– v sobotu se sejdeme v Kaštanu, ale hned v neděli bude odvysílán Koncert bez hranic

– a Bob Dylan by se měl objevit i v pondělním a zítřejším Jazzovém podvečeru


Přímo na den narozenin 24. května připravila Knihovna Václava Havla on-line besedu, kdy o Bobu Dylanovi, jeho tvorbě a českých souvislostech budou hovořit a občas i hrát, broukat a zpívat Mariana Machová, amerikanistka, hispanistka a překladatelka, Petr Onufer, editor souborného vydání písňových textů Boba Dylana v překladu Gity Zbavitelové (2019), “český Bob Dylan” Vladimír Merta, překladatel a publicista Josef Rauvolf a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jeden z prvních českých překladatelů Boba Dylana, který se bude snažit pořad zmoderovat.

put some bleachers out in the sun

15. 05. 2021

Vzhledem k narůstajícímu zájmu o akci příští sobotu a omezené kapacitě, dané protiepidemickými opatřeními, vám doporučujeme rezervaci ve vstupenkovém rezervačním systému Kaštanu.


Vstupné na DD/ZF je letos dobrovolné, v systému je z technických důvodů uvedena symbolická 1 koruna. Ale budeme samozřejmě rádi, když na místě přispějete o něco více do klobouku na zvukaře a případně i na cestu vzdálenějším muzikantům.

New Morning of 20. Dylan Days / Zimmerman Frei

11. 05. 2021

Našeho zářného příkladu následovala s pružností sobě vlastní i vláda a také již vpustila nesmělý ranní paprsek do temné české pandemické noci. Takže od pondělí bude možno navštívit restaurační předzahrádky i akce veskrze kulturní za těchto podmínek:

– vnitřní akce na sezení max. 40 lidí (stání nelze)

– venkovní akce (opět pouze) na sezení max. 80-90 lidí

– evidence návštěvníků (emailová adresa)

– povinný respirátor

Návštěvník musí splňovat jednu z těchto 4 podmínek:

– 14 dní od ukončení očkování

– před méně než 90 dny prodělání onemocnění COVID 19

– negativní antigenní test ne starší 72 hodin

– negativní PCR test ne starší 7 dní

20. Dylan Days / Zimmerman Frei mohou tedy mávnout svými přeraženými křídly a pokusit se o zkušební vzlet. Dá-li počasí, bude se příští sobotu 22.5. od třetí hodiny odpolední slavit a hrát na přední zahrádce Kaštanu, jak to bylo plánováno loni, než nás déšť zahnal pod střechu, tj. bez podia, s omezeným PA a vstupným dobrovolným do klobouku, aby ani zvukař nezůstal na suchu. Zachránit něco z původních smělých plánů se pokusíme na podzim.

Ze starých letopisů

11. 05. 2021

Dneškem začala na Vltavě četba na pokračování z knihy vzpomínek našeho oslavence Kroniky. Nestíháte-li si včas naladit rádio, zde je archiv.

Vox populi vox …

06. 05. 2021

Dylan by proti XL asi nic nenamítal, ale ozvala se řada hlasů, že to je velikost pro anorektiky. Po bedlivém průzkumu byl problém identifikován mezi špičkou nosu a temenem hlavy autora minulého příspěvku a vzápětí odstraněn (tedy ten velikostní limit). Jste-li lačni podrobností ohledně objednávky trička, kontaktujte nás, prosím.

some old wild shirts

05. 05. 2021

Pokud byste si přáli velkého Boba při příležitosti jeho obzvláště kulatého výročí nosit nejen v srdci, ale i na hrudi, máte možnost objednat si jubilejní T-shirt. Tričko bude černé barvy s šedo-bílým potiskem v pánské/dámské/dětské nebo unisex variantě a velikostech XS, S, M, L a XL. Pro objednavší si bude k vyzvednutí 22. května při Kaštan sessions za 250 Kč (případně i při dalších oslavách na podzim). Objednávku s uvedením počtu kusů, variant a velikostí směřujte do 16.5. mailem na [email protected] (na dotaz vám také můžeme zaslat náhled ve větším rozlišení). Jde o limitovanou edici, jejíž velikost se bude řídit množstvím objednávek. V odůvodněných případech se můžeme domluvit i na zaslání poštou či vyzvednutí jiným způsobem.

——————————

Z limitované edice 80 jubilejních triček už nezbývá téměř nic, ale protože zájem těch, na něž se nedostalo, byl nezanedbatelný, a hlavně protože oslavenci přejeme ještě mnohá další léta, uvažujeme o dotisku. Ten bude zřejmě směrován hlavně k podzimnímu pokračování, ale zájem je možné projevit už teď.

Bringing It All Back To Kaštan

04. 05. 2021

Vážení a milí přátelé, usnesli jsme se, že ve stále přetrvávajících tekutých píscích nejasností vytyčíme pevný bod a do vytrvalých hutných mlh vneseme paprsek světla. Takže nebudou-li padat trakaře, vláda nebo jiné lapálie, setkáme se v sobotu 22. května o třetí hodině odpolední na zahrádce Kaštanu k uctění památky slovutného barda a provozování jeho odkazu, včetně děl dosud neslýchaných, jak již bylo avizováno dříve. K tomuto účelu bude nachystán malý aparát na zpěv + možnost zapojit si komba, případně i postavit úměrně minimalizovaný základ bicích či jiné kratochvíle pod heslem „Veni, vidi, oscula cantanti“ čili „Jak si to uděláme, tak to bude“. Chystáte-li se zúčastnit, prosíme o laskavé avízo.


Taktéž bude možné navštívit výstavu MNĚ SE LÍBÍ BOB! (Bob Dylan a jeho stopa v českých zemích a přilehlém okolí) v sousedním Pop Museu.

Robert Shelton – Bob Dylan: No Direction Home

03. 05. 2021

A máme tu další překlad. Zážitky Roberta Sheltona, který se s Dylanem přátelil až do konce sedmdesátých let a ze životopisců se k němu dostal asi nejblíž, přeložila Gita Zbavitelová a na pultech je již od prvního dubna, aniž by to byl apríl.

Elijah Wald: Dylan se dal na elektriku!

01. 05. 2021

Kniha Elijah Wald: Dylan se dal na elektriku! Newport, Seeger, Dylan a noc, která rozdělila 60. léta minulého století (Volvox Globator) je nejnovějším zářezem v české bobliografii. Pokud ji ještě nemáte doma a třikrát přečtenou, zde je anotace a zde recenze.

The Bob Dylan´s Least Hits Vol.1 aneb Dopiš Dylana!

26. 04. 2021

Na stránkách Untold Dylan se nabízí možnost dopsat pět písniček, ke kterým se víceméně v úplnosti dochoval pouze text. Tamtéž najdete i odkazy na první výsledky, nicméně pokud by Vás tato nabídka zaujala, nelze doporučit jejich poslech, neboť by mohly kontaminovat Vaši inspiraci. Samozřejmě se nabízí i možnost kromě melodie zkusit i český překlad.


Chcete-li tedy oslavit dylanovské jubileum aktivně, potřebný materiál najdete zde:

Dope Fiend Robber https://bob-dylan.org.uk/archives/14289

Don’t let anyone write your story https://bob-dylan.org.uk/archives/14457

Song to Bonny https://bob-dylan.org.uk/archives/15609

Bowling Alley Blues https://bob-dylan.org.uk/archives/15721

Tioga Pass https://bob-dylan.org.uk/archives/15634


Výsledky Vašeho snažení rádi přivítáme na některé z našich akcí.

Dokumentace 19. Dylan Days

20. 10. 2020

Je k dispozici téměř celý záznam letošních improvizovaných 19. Dylan Days / Zimmerman Frei, pořízený péčí Petra Sedláčka.

19. Dylan Days / Zimmerman Frei

22. 05. 2020

Podle předpovědi se jeví, že ten dlouho očekávaný a toužebně vyhlížený rain jak na sviňu gonna fall zrovna zejtra. I když má být spíš soft než hard, stane-li se tak, nalezneme shelter from the storm jako minule v sále CC Chestnut, White Mountain St. 201/150. Bude to za stávající situace trochu větší opruz, neb strictly masked & anonymous (ale roušky by vyjma konzumace musely být i venku na zahrádce) + no drinking & eating inside (občerstvení bude fungovat dole in the garden a pár míst pod slunečníky se tam najde) + rozestupy (nedá-li se tedy tvrdit, že jsme všichni Bob’s family), ale věříme, že i tak se letošní 19. Dylan Days / Zimmerman Frei alias Limping Lightning Revue vydaří. Vstupné nebude, ale chtěli bychom do klobouku vybrat aspoň na zvukaře.


Řádění a rizika pandamie corrina viru nechceme zlehčovat a tvrdit, že life don’t mean a thing, ale je-li aktuální počet osob s prokázaným onemocněním COVID‑19 k dnešnímu ránu v celé ČR 2.519, byl by to obzvláštní pech, kdyby se naše stretnutie stalo epicentrem nového šíření. A jsme hotovi se domnívat, že mezi milci Old Bob Music se nacházejí samé zralé a zkušené osobnosti, schopné zvážit, zda by se mohly stát ohroženými či ohrožením. Nicméně pokud si zapnete sdílení polohy v aplikaci mapy.cz nebo nainstalujete e-roušku, bude karanténa zase o něco chytřejší (Big Brother o nás už stejně všechno ví).